czwartek, 14 lutego 2013

Buddyzm






Jest religią założoną na przełomie VI w. i V w. p.n.e przez Siddhartę Guatamę (Buddę). Opiera się na m.in Czterech Szlachetnych Prawdach i Ośmiorakiej Ścieżce. Celem buddystów jest osiągniecie nirwany, czyli oświecenia, spokoju i braku cierpień. Wyznawcy tej religii nie uznają bogów. Buddyzm nie sprzyja rozwoju gospodarki, ale też na tle społecznym (dyskryminacja kobiet, rodziny wielodzietne). Zaletami są łagodne obyczaje i poszanowanie dla prawa. Buddyści wierzą w reinkarnację, prowadzą ascetyczny tryb życia. Żyją w przekonaniu, że człowiek powinien skupić się na kształtowaniu właściwych postaw.

Koło Dharmy (symbol buddyzmu):
                                             



Z wikipedii: 
  • Wymiar obrzędowo-rytualny – w buddyzmie występują rytuały, takie jak golenie głowy przy przystąpieniu do klasztoru, comiesięczne recytowanie Zbioru Reguł Zakonnych, palenie kadzideł, ofiarowywanie kwiatów, pokłony.
  • Wymiar doświadczeniowo-emocjonalny – centralne znaczenie w buddyzmie ma samodoskonalenie się i dążenie do oświecenia; aspektem emocjonalnym może być tutaj rozwój współczucia. Narzędziem ku temu celowi jest medytacja.
  • Wymiar narracyjno-mityczny – występują mity związane z życiem Buddy i czynionymi przez niego cudami. Nieraz pojawiają się w nich bogowie i istoty nadprzyrodzone.
  • Wymiar doktrynalno-filozoficzny – pojęcia takie jak Cztery Szlachetne Prawdy, sunjata, karma, reinkarnacja składają się na doktrynę buddyjską. W ciągu wieków powstało również wiele buddyjskich traktatów filozoficznych.
  • Wymiar etyczno-prawny – buddyści wyznają zasadę niekrzywdzenia (ahimsa) i starają się szanować wszelkie życie (nie tylko ludzkie).
  • Wymiar społeczno-instytucjonalny – mnisi gromadzą się w zakonach (sangha). Nie ma jednak centralnej buddyjskiej instytucji, ani głównego przywódcy, a decyzje, zgodnie z zaleceniami Buddy, mają być podejmowane poprzez konsensus.



Podstawowe wskazania:



1. Powstrzymywać się od odbierania życia.
2. Powstrzymywać się od brania tego, co nie jest dane.
3. Powstrzymywać się od złego seksualnego prowadzenia się.
4. Powstrzymywać się od fałszywej mowy.
5. Powstrzymywać się od zażywania intoksyków, które prowadzą do nieuwagi.
6. Powstrzymywać się od jedzenia w zakazanym czasie (tj. po południu).
7. Powstrzymywać się od tańca, śpiewu, muzyki, oglądania przedstawień, noszenia girland, używania perfum i upiększania ciała kosmetykami.
8. Powstrzymywać się od spania w wysokich i luksusowych łożach





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz